Arkangelas Rapolas
Arkangelas Rapolas
Arkangelas Rapolas
Arkangelas Rapolas

Arkangelas Rapolas

Autorius: N / A

Sukūrimo metai: XX a. pr.

Kūrimo technika: medis, drožyba, polichromija.

Matmenys: aukštis - 66 cm.

Angelas – simbolinis Dievo Tėvo pasiuntinys ir atstovas žemėje, jo sukurta galinga bekūnė dvasinė esybė. Angelai vaizduojami kaip sparnuoti jaunuoliai ištiestomis laiminti rankomis arba vaikai, kartais – kaip kūdikio galvelės su sparnais. Pasak biblijos, kiekvienas krikščionis turintis jį globojantį angelą, įkvepiantį geriems darbams ir ginantį nuo blogio. Jie laikomi tarpininkais tarp Dievo ir žmonių, vieninteliais Dievo tarnais, vykdančiais jo valią ir dalyvaujančiais žmonių gyvenime. Visi angelai skirstomi į rangus. Aukščiausios hierarchijos angelai, skirti apreikšti žmonijai Viešpaties valią, buvo arkangelai Gabrielius, Mykolas ir Rapolas.

Arkangelas Rapolas laikomas gydymo, mokslo ir žinių angelu, piligrimų ir kitų keliautojų (ypač jaunų) globėju. Lietuvių pasaulėvokoje jis atlieka angelo sargo – globėjo, palydovo žmogaus dvasinėje kelionėje – funkciją. Rapolas dažniausiai vaizduojamas kaip didelis sparnuotas angelas kartu su kelionei pasirengusiu vaiku. Didelė Rapolo figūra su vaiku šalia sukelia globos ir saugumo įspūdį, angelas palinkęs į vaiko pusę, laiko jį už rankos.

Šaltinis: "Jauniaus Gumbio Lietuvos dailės kolekcija". Muziejus ir kolekcininkas - 6. Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2016, P. 40.

Parodos: Dr. Jauniaus Gumbio Lietuvos dailės kolekcijos kūrinių paroda „Surinkta ir išsaugota“, 2016 m. rugsėjis-sausis, Lietuvos nacionalinis muziejus, Vilnius.

Publikuota: "Jauniaus Gumbio Lietuvos dailės kolekcija". Muziejus ir kolekcininkas - 6. Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2016, P. 43.

Nuotraukose: iš koplytėlės bažnyčios šventoriuje, fotografuota Juozo Petrulio, 1956 m.; eskpozicija parodoje „Surinkta ir išsaugota“, 2016 m. rugsėjis-sausis, Lietuvos nacionalinis muziejus, Vilnius.