Arkangelas Mykolas
Arkangelas Mykolas
Arkangelas Mykolas
Arkangelas Mykolas

Arkangelas Mykolas

Autorius: N / A

Sukūrimo metai, vieta: XX a. pr., Tauragės r., Pagramantis.

Kūrimo technika: medis, drožyba, polichromija.

Matmenys: aukštis - 71 cm.

Angelas – simbolinis Dievo Tėvo pasiuntinys ir atstovas žemėje, jo sukurta galinga bekūnė dvasinė esybė. Angelai vaizduojami kaip sparnuoti jaunuoliai ištiestomis laiminti rankomis arba vaikai, kartais – kaip kūdikio galvelės su sparnais. Pasak biblijos, kiekvienas krikščionis turintis jį globojantį angelą, įkvepiantį geriems darbams ir ginantį nuo blogio. Jie laikomi tarpininkais tarp Dievo ir žmonių, vieninteliais Dievo tarnais, vykdančiais jo valią ir dalyvaujančiais žmonių gyvenime. Visi angelai skirstomi į rangus. Aukščiausios hierarchijos angelai, skirti apreikšti žmonijai Viešpaties valią, buvo arkangelai Gabrielius, Mykolas ir Rapolas.

Arkangelas Mykolas yra galingiausias arkangelas, kuriam pavesta visų krikščionių ir bažnyčios globa. Dažniausiai vaizduojamas kaip vyriausiasis Dievo kariuomenės vadas, vilkintis kario drabužiais arba riterio šarvais, kartais – su kario šalmu. Vaizduojamas vienas arba kartu su piktąja dvasia. Mykolas karys kovoja su piktąja dvasia ir ją nugali, – tai liudija po kojomis gulintis šėtonas arba kardas rankoje. Mykolas kaip Paskutiniojo teismo angelas rankose laiko Teisingumo svarstykles arba trimitą.

Šaltinis: "Jauniaus Gumbio Lietuvos dailės kolekcija". Muziejus ir kolekcininkas - 6. Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2016, P. 40.

Parodos: Dr. Jauniaus Gumbio Lietuvos dailės kolekcijos kūrinių paroda „Surinkta ir išsaugota“, 2016 m. rugsėjis-sausis, Lietuvos nacionalinis muziejus, Vilnius.

Publikuota: "Jauniaus Gumbio Lietuvos dailės kolekcija". Muziejus ir kolekcininkas - 6. Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2016, P. 45.

Nuotraukose: iš koplytėlės bažnyčios šventoriuje, fotografuota Juozo Petrulio, 1956 m.;  eskpozicija parodoje „Surinkta ir išsaugota“, 2016 m. rugsėjis-sausis, Lietuvos nacionalinis muziejus, Vilnius.